BPS Competition Results 2014-15

The results for BPS internal competitions are:

Print Competition series - Results
Projected Digital Images series - Results
Summer Set Subject 'Before and After' - Results
Dennis Berry PDI theme competition - Results
Blackbourn Trophy prints on a theme competition - Results
Harry Wykes Trophy - Results


Print Competition Series 2014-15

The leading images in each of the Print Competition rounds will be shown below. The final mark is calculated from the best mark in each round plus the best remaining mark, resulting in a maximum score of 50.

Standard Class
Round Mark Title Photographer
1 10 Short-eared Owl Andrew Moss
  10 Westminster Ann Syers
  9.5 Reflections on a Circular Quay Sheree Dodd
  9 Rose Spiral Cathy Myers
  9 Going for Gold Andrew Moss
2 10 The Angel of Shoreditch Andrew Moss
  10 Two Cigars Ann Syers
  10 Determination Andrew Moss
  10 View from the Quiraing, Isle of Skye Don Cranham
  9.5 The Old Man of Storr Don Cranham
3 10 Rock Spine Brian Wright
  10 Seconds Out - Round 1 Andrew Moss
  10 Forty Winks Ann Syers
  9.5 Garden Spider and Shadow June Douglas
  9.5 Cuillins - Isle of Skye Don Cranham
  9.5 Great Wall of China, Jinshanling: From the Watch Tower Kay Fackrell
4 10 Early Morning Peace Corinne Weaver
  10 Evelyn Marcia Hood-Leeder
  9.5 Singin' in the Bath Cathy Myers
       
Overall 48.5 First Place Andrew Moss
  48.0 Second Ann Syers
  45.0 Third Cathy Myers
  42.5 Fourth David Walters

 

Advanced Class
Round Mark Title Photographer
1 10 Behind the Wire Keith Surey LRPS
  10 11 Days Before the Fire Ross Farnham
  10 Lone Tree on the Hill Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 Rush Hour Ravi Goel LRPS
  9.5 Welcome to the Machine Ross Farnham
  9.5 First Light on Skye Sylvia Wilbur
2 10 Kings Cross at Rush Hour Ross Farnham
  10 Past Perfect: Orchid Polina Plotnikova ARPS
  10 Graffiti Bench in the Snow Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 Still Life with Green Bottle Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Dancers in White 2 Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 Morning Light Steve Wilbur
3 10 Dahlia Polina Plotnikova ARPS
  10 Study with Orange Objects Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Waterloo at Rush Hour Ross Farnham
  9.5 Pelican David Wood ARPS DPAGB
  9.5 Red Dress Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 Arctic Redpoll Sandy White DPAGB
  9.5 Jokulsarloin at Sunrise Fred Barrington ARPS
  9.5 Lone Tree - Dartmoor David Rees
4 10 Sandhill Crane Squabble Steve Wilbur
  10 What Fun Brian Hunt
  10 Groyne Detail Sandy White DPAGB
  10 Pale Trees in the Mist Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 The Storm at Sunrise Ross Farnham
  9.5 Desirability Keith Surey
  9.5 South Bank at Sunset Ross Farnham
  9.5 Amaryllis 'Exotic Nymph' Polina Plotnikova ARPS
       
Overall 49.0 First place Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  48.5 Second Ross Farnham
  47.5 Third Polina Plotnikova ARPS
  45.5 Fourth equal Fred Barrington ARPS
  45.5 Fourth equal Sandy White DPAGB

 

For the Standard Class full results:Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Overall

For the Advanced Class full results:Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Overall


Projected Digital Image Competition Series 2014-15

The leading images in each of the Projected Digital Image Competition rounds are shown below. The final mark is calculated from the best mark in each round plus the best remaining mark, resulting in a maximum score of 50.

Standard Class
Round Mark Title Photographer
1 10 What Remains, Calke Abbey kitchens Cathy Myers
  10 Teamwork Andrew Moss
  10 One Sinner Sheree Dodd
  9.5 Sophie Corrine Weaver
  9.5 Reflections on an old hulk David Walters
2 10 Camden Girl Peter Grimes
  10 Cyclist Portrait Corrine Weaver
  10 Arrival Peter Grimes
  10 Old Friends Ann Syers
  9.5 Let's Go Trotting Kay Fackrell
  9.5 Autumn Fountains Carole Dowd
  9.5 New Friends Ann Syers
  9.5 The Taxi Driver, Venice Andrew Moss
3 10 Mum's Hands Cathy Myers
  9.5 Waiting by the Dinner Table Corrine Weaver
  9.5 Michael Adams, Grand Master, at the London Chess Classic 2014 Andrew Moss
4 10 Shadow Boxing Ann Syers
  10 Red Kite (Milvus milvus) Andrew Moss
  9.5 Fly on Knapweed David Walters
Overall 48.0 First place Andrew Moss
  46.5 Second place Cathy Myers
  46.0 Third place Ann Syers
  45.5 Fourth equal David Walters
  45.5 Fourth equal Corrine Weaver

 

Advanced Class
Round Mark Title Photographer
1 10 Dawn over the Island Sylvia Wilbur
  10 Hey Mum, I think I can Fly Nick Duncan ARPS
  10 Blue Lagoon, Lamu Kevin Ireland
  10 Apartments, Budapest Jackie Andrews
  9.5 Past Perfect - Brassavola orchid Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Mined Ross Farnham
2 10 Still Life with Pumpkins Polina Plotnikova ARPS
  10 Morning Light Nenne van Dijk FRPS DPAGB
  10 Lensbaby series - Lisa Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Squireel nibbling nuts Julia Andrew LRPS
  9.5 Park Life Cathy Roberts FRPS EFIAP/b DPAGB BPE2*
  9.5 Coyote in the Snow Sylvia Wilbur
  9.5 Lilly Nenne van Dijk FRPS DPAGB
3 10 Skate Fred Barrington ARPS
  9.5 Snake Orchids Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Decoinstructed Lunch Polina Plotnikova ARPS
  9.5 Sandhill Crane Take-off Steve Wilbur
  9.5 Robin Sandy White DPAGB
  9.5 Dalmatian Pelican on Lake Kerkini Ray Morris-Hill
4 10 Ray Polina Plotnikova ARPS
  10 3 of Nenne van Dijk FRPS DPAGB
  10 Go Ray Morris-Hill
  9.5 Sandhill Crane Conversation Steve Wilbur
Overall 49.0 First place Polina Plotnikova ARPS
  46.5 Second place Ray Morris-Hill
  45.5 Third place Ross Farnham
  45.0 Fourth place Nenne van Dijk FRPS DPAGB

 

For the Standard Class full results: Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Overall

For the Advanced Class full results: Round 1, Round 2, Round 3, Round 4, Overall


Summer Set Subject 'Before and After' 2014-15

A number of members presented single images or pairs of images on the theme of 'Before and After'. There were 11PDI entries and 9 print entries. The audience voted for their preferred entry in each medium. The results are shown below.

Projected Digital Images
Place Title Photographer
1 Crowd Andrew Moss
2 The Spider and the Grasshopper Julia Andrew LRPS

 

Prints
Place Title Photographer
1 Chicken and Egg Lesley Rees
2 Agapanthus David Rees

 


Harry Wykes Trophy 2014-15

The Harry Wykes Trophy is awarded to the photographer who obtains the highest total score for all print and PDI images entered in the above competitions. The maximum possible score is 160. The full results are here.

 
Place Photographer Score
1st Polina Plotnikova ARPS 148.5
2nd Andrew Moss 146.5
3rd Ross Farnham 145.0
4th Ann Syers 139.5

 


Dennis Berry PDI Theme Competition 2014-15

The leading sequences of 5-8 projected digital images are shown below. The full results are here.

 
Place Sequence Photographer
1st Life in the Grass Sandy White DPAGB
2nd Going Underground Ross Farnham
3rd A Day at the Races Ann Syers

 


Blackbourn Trophy Print Theme Competition 2014-15

Panels of 5-8 prints on a theme of the photographer's choosing. The full list of panels entered are here.

 
Place Panel Photographer
Winner Studies Cathy Roberts FRPS DPAGB EFIAP/b BPE2*
Certificate Brown Light Nenne van Dijk FRPS DPAGB
Certificate Still Life Impressions Polina Plotnikova ARPS
Certificate Winter Cathy Roberts FRPS DPAGB EFIAP/b BPE2*